Evlenme Kararı Nasıl Verilir?

Evlilik kararı alınırken bazı önemli sorulara cevap verilmesi son derece önemlidir. Bu soruların en başında da evlenecek kişilerin evlilik nedir sorusu gelmektedir. Her konuda farklı düşüncelerimiz olduğu gibi, evlilik tanımı konusunda da farklı düşünüyoruz. Kadınlar ve erkekler belli düşünce farklılıklarına sahipler ve bunun olması normal karşılanır. Farklı düşüncelere, farklı beklentilere sahip olmaları bir anormallik olarak değerlendirilmemeli, tam tersine bir renklilik olarak görülmelidir. Bununla birlikte aşağıya aldığım bilgiler de evlilik kararı alınırken göz önünde bulundurulmalıdır. Evlilik kararı almakta zorlanan çiftler ihtiyaç halinde konunun uzmanı bir psikolog ile görüşmekten çekinmemelidirler.

Duygusal Bağ Kurabiliyorsanız Evlenin

Hukuksal temele sahip olma ve derin bağlarla bağlanma özelliklerine sahip olan evlilik ilişkisi, süresi önceden belirlenmiş bir sözleşme değildir. Evlilik ilişkisini bu şekilde düşünen ve bunu yapmaya çalışan çiftlerin ilişkileri genellikle uzun sürmemektedir, uzun sürenler ise kopuk ilişkiler şeklinde yürütülmeye çalışılmaktadır. Çift ilişkisinin en önemli boyutu aralarındaki duygusal bağdır ve bu bağ, sevgiden de, saygıdan da daha önemlidir. Sevgi ve saygı normalde sağlıklı ilişkilerde zaten olan özelliklerdir. Bağlanma ise, bunlardan daha fazlasını gerektirir. İki insanın uzun yıllar boyu birbirini severek, sayarak, koruyup kollayarak bir arada olmasını sağlayan şey, aralarındaki bağdır.

sağlıklı evlilik kararı - sağlıklı evlenme kararı
Sağlıklı evlilik kararı vermek için nelere bakılmalı?

online psikolog - online psikolog hizmeti - online psikolog tavsiye

Sağlıklı evlilik kararı nasıl verilir?

Duygusal Bağlanmayı Para, Mevki ve Güzellik Sağlar mı?

Duygusal bağlanmayı para da, mevki de, güzellik de sağlamaz. Para, mevki ve güzellik bu dünyanın geçici ve dışsal özellikleridir. Bir insanın dışında gördüğümüz özellikler, onun nasıl biri olduğu ile ilgili hiçbir bilgi vermez. Çok güzel bir kadının iyi bir eş ve çocuklarının ihtiyaçlarını giderebilen, vicdanlı bir anne olacağını nasıl bilebilirsiniz? Çok zengin bir adamın iyi ve koruyup kollayan bir eş, çocuklarına sevgiyle yaklaşıp onlarla ilgilenen iyi bir baba olacağından nasıl emin olabilirsiniz? Emin olamazsınız. Çünkü güzellik, mevki ve zenginliğin iyi bir eş, iyi bir anne ve baba olmakla hiçbir ilgisi yoktur. Güzellik, mevki ve zenginlik bizlerin hoşuna giden süslerdir. Gösterilerde kullanılan kostümler gibi. Gösteride işlevini yerine getirdikten sonra bir anlamı kalmayan kostümler askıya asılırlar. Gösteri dışında hiçbir işe yaramaz, hiçbir ihtiyacı gidermezler.

Kötü Zamanlarda Yanınızda Olacak Kişiyi Bulun

Bir insanlar hep bir arada kalmak üzere ilişkiler kuruyor, uzun seneler birbirimizle bağlantıda kalarak ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Bu ilişkilerimizin öncemli bir özelliği de karşılıklı olarak ihitiyaçlarımızı giderme özelliğidir. Bazen ihtiyaçlarımız çok yoğunlaşır ve tamamen ihtiyaçta olan bir insan haline geliveririz. Bu durumda bazı insanlar terk edip gider. Bu onların seçimidir. Herkes aynı yolu seçmez. Zor zamanlarda, kötü durumdaki eşin yanında olmak bir tercihtir. Bence, kanaatimce, eşin zor zamanında sonuna kadar yanında olmak ve onu zor durumda bırakıp gitmemek, vicdanlı insanların yapacakları tercihtir. Benim önerim böyle vicdanlı biri ile evlenmenizdir. Bunu anlamak zor olsa da, imkansız değildir. Karşınızdaki kişiyi tanıyın. Vicdanlı mı, vicdansız mı, vefalı mı, vefasız mı bir bakın.

Çözüme Ulaşabildiğiniz Kişi İle Evlenin

Çatışmalar, anlaşmazlıklar ve uyumsuzluklar her çiftin ilişkisinde görülmesi normal durumlardır. Anormal olan hiçbir ilişki kurmadan çatışmayarak çatışma ve uyumsuzlukları önleme düşüncesidir. Bu düşünce çiftlerin birbirinden kopuk ve uzak olmasını sağlar.

Evlilik ilişkisinde çatışmalarla ilgili beklentimiz hiçbir çatışma olması değil, çatışmanın olması ve çözümlenmesidir. Bunu belirleyen de çift arasındaki ilişkidir. Çatışmalarınızda beraber çözüme ulaşabildiğiniz bir insanla evlenmeniz en mantıklısıdır. Evlendiğinizde benzer durumlarda karşılaştığınızda da aynı şey olacak, yani yine çözüme ulaşacaksınız.

Evlendiğiniz kişi aşırı yargılayıcı, aşırı eleştirel biri mi? Bu insanlar evlenince de aynı davranışlarını sürdürürler. Çiftlerle yaptığım çalışmalarda bu sorunları çözüme ulaştırıyoruz ancak burada ifade etmek istediğim şey şu… Evlenme kararı verirken hem kendi yaklaşımınızı, davranışlarınızı (aşırı yargılayıcı ve eleştirel biri miyim?), hem de eş adayınızın yaklaşımını, davranışlarını değerlendirin.

Bu arada insan kendi davranışını değerlendirirken taraflı davranabiliyor. Bazen insan çok ağır sözlerle hakaret ederken bu hakaretin eşine ne hissettirebileceğini umursamıyor. Bu yüzden, yukarıdaki satırlarda değindiğim değerlendirmeyi yaparken gerçekçi olmaya çalışın.

Özetle, evlenme kararı alırken adayınızı tanımaya gayret edin. Alelacele ve hızlı bir şekilde evliliğe adım atmayın. Çünkü evlilik bir ömür boyu sürecek bir yolculuktur ve bu evlenme kararı üzerinde düşünülüp taşınılarak verilmelidir.


Tavsiye Bağlantılar:

Evlilik sorunları ile ilgili internetten klinik psikolog desteği almak isterseniz, bilgi randevu almak için tıklayınız: Online Psikolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir